Caldwell Esselstyn

Doktor Caldwell B. Esselstyn – lekarz, chirurg. Absolwent Uniwersytetu Yale oraz Western Reserve University. Praktykę z zakresu chirurgii zdobywał w Klinice Cleveland (Cleveland Clinic) oraz Szpitalu św. Jerzego w Londynie (St. George’s Hospital in London). Zdobywca złotego medalu Igrzysk Olimpijskich w wioślarstwie, w roku 1956 (drużyna Stanów Zjednoczonych). W 1968 roku odznaczony Brązową Gwiazdą za zasługi jako chirurg wojskowy, w trakcie wojny w Wietnamie.

Członek Amerykańskiego Kolegium Kardiologicznego (American College of Cardiology). Z Kliniką w Cleveland związany od 1968 roku. Przewodniczył Clinic’s Breast Cancer Task Force oraz prowadził oddział chirurgii tarczycy i przytarczyc tejże kliniki.

W 1991 roku pełnił funkcję prezesa Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Endokrynologów. W tym samym roku zorganizował pierwszą Narodową Konferencję dot. Eliminacji Choroby Wieńcowej, która odbyła się w Tuscon (Arizona). W roku 1997 przewodniczył kolejnej konferencji, na której omawiano zagadnienie cholesterolu i choroby wieńcowej. Konferencja ta zgromadziła ponad 500 lekarzy i pracowników służby zdrowia (Lake Buena Vista, Floryda). W kwietniu 2005 roku, dr Esselstyn został pierwszym laureatem nagrody Benjamina Spock’a, a to tylko jedno z wielu wyróżnień i nagród, jakich jest posiadaczem.

Autor ponad 150 publikacji naukowych. W roku 1995 opublikował wyniki swojego długoterminowego badania dotyczącego wpływu odżywiania na zatrzymanie i cofanie choroby wieńcowej u ciężko chorych pacjentów. To samo badanie zostało zaktualizowane po 12 latach oraz zrecenzowane po ponad 20 latach w jego książce Prevent and Reverse Heart Disease (tytuł polski: Chroń i lecz swoje serce), czyniąc z niego najdłuższe badanie tego typu. W lipcu 2014 przedstawił przypadki 198 ciężko chorych uczestników badania, z chorobami układu krążenia. Podczas trwającego blisko 4 lata programu, 89% uczestników trzymających się wytycznych dr Esselstyna uniknęło 99.4% dalszych, poważnych zdarzeń sercowych.