Trening właściwy. BHP Treningu – część II

256
Trening wlasciwy - VeganSport.pl

Na samym początku tego artykułu, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: Czym jest trening? Trening jest procesem, w którym obciążony zostaje zarówno układ nerwowy, jak i układ mięśniowy, w celu zmiany cech motorycznych konkretnej jednostki.

Trening właściwy, jest bardzo rozległym tematem. Jest to główna część treningu, wykonywana po rozgrzewce i dobiera się ją bardzo indywidualnie, obierając konkretny plan działania, możliwości i nasze cele. Nie są to jednak jedyne czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę.

Trening powinien być dobrany pod nasz somatotyp. Dla każdego z nas indywidualnie, konkretne ćwiczenia będą szkodliwe a inne będą nam służyć do osiągnięcia naszego konkretnego celu. Jasno zdefiniowane cele, określone ilości powtórzeń. Nie ma gotowego szablonu, który będzie w stu procentach odpowiedni właśnie dla Ciebie, dopóki nie zostanie on stworzony. Nie oznacza to, że będzie on skuteczny i korzystny dla kogokolwiek innego, ponieważ każdy z nas jest wyjątkowy.

W teorii wyróżniono trzy podstawowe rodzaje somatotypów:

Ektomorficzny

Mezomorficzny

Endomorficzny

Przypisano im konkretne cechy wyglądu, poziomy nabierania masy mięśniowej czy też tkanki tłuszczowej, a nawet metabolizm, jakim w teorii dysponują. Temat jest jednak nieco bardziej rozbudowany. Owszem, jest to pewien wzorzec, do którego można się odnieść, a nawet trzeba, żeby mieć pewien punkt wyjściowy. Jest jednak i druga strona tej klasyfikacji – ISTNIEJĄ RÓWNIEŻ SOMATOTYPY MIESZANE

I tutaj mamy dopiero zagwozdkę treningową. Taka jednostka nie będzie reagowała na bodźce dostarczane jej z zewnątrz zgodnie z naszymi oczekiwaniami, według gotowego szablonu dla określonego somatotypu, który czysto teoretycznie będzie u niej przeważał. Należy stworzyć dla niej konkretny, osobny plan treningowy.

Co musimy wziąć pod uwagę układając plan treningowy ?

  • Potencjał ruchowy (na ile mobilność konkretnej osoby pozwoli jej wykonać dane ćwiczenie i na jakim poziomie trudności)
  • Koordynacja ruchowa
  • Funkcjonalność (jakie są nasze wzorce ruchowe, które wypracowaliśmy do tej pory)
  • Przebyte kontuzje
  • Zdolności adaptacyjne organizmu (genotypowa – jest to stopień możliwości wytwarzania zmian anatomicznych i fizjologicznych w puli genetycznej , lub fenotypowa – są to reakcje fizjologiczne organizmu na otrzymywane z zewnątrz bodźce treningowe)
  • Przypadki chorobowe (czynniki chorobotwórcze, wynikające z naszego ciała – np. wady postawy , ale również te autoimmunologiczne)
  • Budowa ciała
  • W jakim stopniu opanowana jest technika i zasady ćwiczeń podstawowych (elementarnych), które są punktem wyjściowym do naszego dalszego rozwoju

Rozgrzewka…. i jazda !?

Nie do końca. Przejście z rozgrzewki do treningu właściwego powinno być płynne. Stopniowo dajemy sygnał naszemu organizmowi, że teraz jego praca będzie cięższa i intensywniejsza. Pamiętajmy więc, że nie zaczynamy od maksymalnego ciężaru, czy też najintensywniejszej pracy wydolnościowej, dajmy bodziec – jasny i klarowny sygnał:

TERAZ WYSIŁEK BĘDZIE CIĘŻSZY/INTENSYWNIEJSZY

Pozwól, by Twoje stawy i mięśnie rozgrzały się do końca i były gotowe na zrealizowanie planu, który dziś przed nim stawiasz.

Jak powinien wyglądać mój trening, od czego powinienem zacząć ?

Temat jest naprawdę obszerny i jest to bardzo zróżnicowana kwestia dla każdej jednostki. Biorąc pod uwagę jednak:
• jak ćwiczyliśmy wcześniej i co dzięki temu uzyskaliśmy (jeśli ćwiczyliśmy) oraz
• czego oczekujemy w dalszym rozwoju

można nakreślić pewne ramy, w które chcemy celować, a później stopniowo wprowadzać korekty, obserwując uzyskiwane rezultaty.

Jaki trening dla początkujących ?

Zależnie od naszego punktu wyjściowego – czyli stanu naszego zdrowia i naszego ciała, oraz od naszego celu – mimo wszystko polecałabym zacząć od ćwiczeń ogólnorozwojowych, z ewentualnym małym dodatkiem ćwiczeń modelujących konkretną wyizolowaną grupę mięśniową (jeśli nasze ciało jest na to gotowe – czyli np. jesteś w stanie utrzymać napięty brzuch i konkretną postawę podczas całego czasu wykonywania danego ćwiczenia).

PODSUMOWANIE

Jeśli nie ćwiczyliśmy do tej pory w ogóle, należy przygotować nasze ciało i układ nerwowy do nowej, dość wymagającej czynności – jest to niewątpliwie wyzwaniem dla naszego organizmu, więc naprawdę istotne jest, by zrobić to mądrze.

Żyjemy w czasach, w których tryb naszego życia mocno wpływa na naszą sylwetkę. Spędzamy bardzo dużo czasu w pozycjach nienaturalnych dla naszego ciała (np. pozycja siedząca), zaburzając wzorce ruchowe i wypadało by popracować najpierw nad tym, aby tych dysfunkcji co najmniej dalej nie pogłębiać a docelowo, zacząć stopniowo je korygować.
Istnieje cały arsenał ćwiczeń, które możemy wykonywać bez dodatkowego obciążenia lub wręcz odciążając naprawdę najsłabsze partie – by dać im szansę na szybkie wzmocnienie się i poprawę naszej sylwetki, oraz naszej jakości życia. Dodatkową korzyścią dla nas będzie gubienie tkanki tłuszczowej.

ORGANIZM KORZYSTAJĄC Z NOWEGO BODŹCA NIE POTRZEBUJE NAPRAWDĘ DUŻO !
DLATEGO…

Jeśli dopiero zaczynasz swoje treningi i chcesz schudnąć lub też popracować nad swoją postawą (lub oba cele jednocześnie), to zrób to mądrze i zoptymalizuj swój trening.

ZWŁASZCZA NA POCZĄTKU : WIĘCEJ NIE OZNACZA LEPIEJ !

Czyli – przykład:
Nie narzucaj sobie reżimu treningowego z godzinnymi ćwiczeniami kardio już na starcie. Taki sam efekt w tym momencie przyniesie 15/20 minut połączone z ćwiczeniami pozwalającymi zachować Ci również zdrowie fizyczne, a nie zawsze idzie to w parze.
Jeśli teraz zaczniesz od tak intensywnego wysiłku, to w większości przypadków organizm zareaguje zupełnie odwrotnie, niż byś tego od niego oczekiwał!

W fazie początkowej, owszem zaczniesz chudnąć, natomiast twój układ ruchowy, jak i twój układ nerwowy NIE SĄ ZUPEŁNIE GOTOWE NA TAKĄ ROZBIEŻNOŚĆ TRYBU ŻYCIA ! Więc niestety, bardzo szybko zacznie się on bronić i nastąpi odbicie w zupełnie odwrotną stronę. W tym momencie najczęściej jesteśmy już zmotywowani faktem, że osiągnęliśmy pierwsze, nawet najmniejsze rezultaty i zaczynamy walkę… niestety JEST TO WALKA Z SAMYM SOBĄ (i to nie ta zdrowa). Najczęściej popełniamy w tym momencie KOLEJNY BŁĄD, a nawet dwa: ZACZYNAMY NIEDOJADAĆ I ZWIĘKSZAMY ILOŚĆ ĆWICZEŃ KARDIO.

Niestety, to nie pomoże, a takim postępowaniem doprowadzimy siebie ( psychicznie ) i swój organizm ( fizycznie ) do naprawdę ciężkiego stanu. Plan treningowy powinien być dobrany mądrze, do Ciebie i dostosowany do TWOICH i tylko Twoich możliwości, tak by służył Tobie w osiągnięciu Twojego celu.

 

O AUTORZE: Jagoda Feszczak – Zawodniczka sportów sylwetkowych Zobacz więcej
PODZIEL SIĘ