Jak przejść na weganizm? Radzi dietetyk

2024
Jak przejsc na weganizm - VeganSportpl

Jak przejść na weganizm? Od zawsze uważałam, że jak ktoś ma postanowienie, nie ważne czy wdroży je od Nowego Roku, czy np. od poniedziałku. Bo przecież, to czy uda nam się wdrożyć postanowienie i je utrzymać nie zależy od daty w kalendarzu, ale od nas samych i od pracy, jaką włożymy w proces zmiany.

 

Wpis ten dedykuję wszystkim osobom, które z różnych powodów chciałyby przejść na weganizm (np. powody zdrowotne, ideologiczne, lub inne). Niezależnie od przyczyny zmiany diety, jest kilka rzeczy, które powinno się opanować jeszcze przed jej wdrożeniem. Nie można przecież dopuścić do sytuacji, że z dnia na dzień decydujemy się na zmianę i nie mamy konkretnego pomysłu na siebie. Takie nieprzemyślane działania często zniechęcają nie tylko nas samych, ale i naszych znajomych, którzy obserwują nasze poczynania i wyciągają wnioski na temat tej “dziwacznej diety wegańskiej”…

 

Jak zabrać się do zmiany?

 

Plan działania
Pzede wszystkim, potrzebny będzie plan działania, aby rozplanować nowe posiłki w swoim jadłospisie.

 

Nasiona strączkowe
Wprowadź do diety nasiona strączkowe. Ze względu na swój skład są świetnym zamiennikiem mięsa i produktów odzwierzęcych.

 

Zielenina! i owoce 
Jedz warzywa, szczególnie zielone. Pamiętaj o owocach. Warzywa i owoce są źródłem witaminy C, która wzmacnia przyswajanie żelaza – jednego z najczęściej omawianych składników w diecie roślinnej.

 

Gdzie robić zakupy? 
Zastanów się, gdzie będziesz robić zakupy, aby Twoja spiżarnia była zaopatrzona w odpowiednie produkty.

 

Wybieraj pełnoziarniste 
Wybieraj produkty pełnoziarniste (kasze, płatki owsiane lub żytnie, razowy chleb i bułki grahamki) zamiast białych oczyszczonych (kajzerki, biały chleb, biały ryż, płatki kukurydziane).

 

Wapń 
Zadbaj o wapń. Wybieraj napoje wzbogacane w ten składnik, jedz zielone warzywa będące jego źródłem (jarmuż, brokuły, kapusta), orzechy (migdały, tahini) oraz tofu i nasiona strączkowe (cieciorka, fasole).

 

Suplementacja 
Zadbaj o suplementację. Niektóre składniki są niezbędne i trzeba je suplementować, jak np. witamina B12 i witamina D.

 

O AUTORZE: Iwona Kibil – Dietetyk, specjalistka diet roślinnych oraz praktyk diety nieprzetworzonej Zobacz więcej
PODZIEL SIĘ