Kurkuma czy kurkumina lepsza przeciw nowotworom?

132
Kurkuma czy kurkumina przeciwnowotworowe

Producenci suplementów diety często wpadają w tę samą pułapkę redukcjonizmu, co firmy farmaceutyczne. Zakładają, że zioła zawierają tylko jedną główną substancję czynną, a zatem, jeśli uda się ją wyizolować, oczyścić i uformować w tabletkę, to uzyska się lepszy efekt. Jako substancję czynną kurkumy opisuje się kurkuminę, lecz, czy jest to właśnie ta kluczowa substancja czynna, czy jest ona po prostu tylko którąś z substancji czynnych? Kurkumina jest przecież tylko jednym z wielu różnych składników tej przyprawy.

Składniki i związki kurkumy

Jedynie w nielicznych badaniach porównywano siłę działania kurkumy z siłą działania samej kurkuminy, lecz wyniki niektórych z nich sugerują, że kurkuma w swojej pełnej postaci może mieć nawet lepsze działanie i to nie tylko przeciwko komórkom raka okrężnicy. Grupa badaczy z Anderson Cancer Center w Teksasie zbadała wpływ kurkuminy i kurkumy na siedem różnych typów ludzkich komórek nowotworowych.[1]

Kurkumina działa fantastycznie przeciwko komórkom raka piersi, lecz kurkuma jako pełna przyprawa działa jeszcze lepiej.

Kurkuma czy kurkumina lepsza przeciw nowotworomKurkuma działa silniej przeciwko rakowi trzustki, rakowi okrężnicy, szpiczakowi mnogiemu, białaczce szpikowej i co najmniej dwóm typom raka jelita grubego.

Kurkuma czy kurkumina lepsza przeciw nowotworomWspomniana grupa stwierdziła, że kurkuma działa silniej niż kurkumina, co sugeruje, że składniki inne niż kurkumina również mogą mieć swój wkład we właściwości przeciwnowotworowe całej przyprawy.

W większości badań klinicznych, w których do leczenia chorób człowieka stosowano omawiane wyżej substancje, wykorzystywano suplementy kurkuminowe a nie kurkumę. Nikt jednakże nie spróbował zastosować składników kurkumy innych niż kurkumina. Tymczasem nawet kurkuma pozbawiona kurkuminy wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.[2]

Mimo że uznaje się, iż za większość działań kurkumy odpowiedzialna jest kurkumina, to przeprowadzone w ostatnim dziesięcioleciu badania wykazały, że kurkuma pozbawiona kurkuminy – czyli kurkuma z usuniętą tzw. substancją czynną – jest tak samo skuteczna, jak kurkuma zawierająca kurkuminę, lub nawet bardziej.[3] W kurkumie występują np. turmerony, które mogą wykazywać zarówno działania przeciwnowotworowe, jak i przeciwzapalne, lecz które usuwane są z suplementów kurkuminowych w procesie ich wytwarzania. Można by było założyć, że ten przegląd literatury zakończy się konkluzją, iż powinniśmy spożywać kurkumę, lecz zamiast tego naukowcy doszli do wniosku, że powinno się wytwarzać najróżniejsze typy wszelkiego rodzaju suplementów z kurkumy!

O AUTORZE: Michael
Greger – lekarz; specjalista żywienia klinicznego; ekspert ds. żywienia, zdrowia publicznego oraz
bezpieczeństwa żywności Zobacz
więcej

Źródła:
[1] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22887802
[2] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23847105
[3] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23847105
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21671126
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22147524
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23847105
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12936942
http://nutritionfacts.org