Abyśmy mogli sobie lepiej zbudować obraz całości poprawnego, „idealnego” treningu, potrzebujemy wiedzieć, z czego taki trening powinien się składać. Sesja treningowa dzieli się na trzy podstawowe części:
- Rozgrzewka
- Trening właściwy
- Cooldown
Każdy z tych elementów jest równie ważny i żadnego z nich nie można postawić niżej w hierarchii. W żadnym treningu nie powinno brakować któregokolwiek z tych elementów. Rozgrzewają się wszyscy – biegacze, rowerzyści, trójboiści, zawodnicy sportów walki, piłkarze, kulturyści i każdy, kto chce wykonywać jakikolwiek trening na siłowni, również powinien to robić. Bez względu na to, czy trening ukierunkowany będzie na budowanie masy mięśniowej, siły, czy też redukcję tkanki tłuszczowej. Pozwoli nam to zoptymalizować efekty naszego wysiłku przy jednoczesnym dbaniu o wydajność i jakość pracy oraz bezpieczeństwo naszego organizmu – ciała. Aby nie bagatelizować korzyści płynących z rozgrzewki, zadajmy sobie podstawowe pytanie:
Dlaczego rozgrzewka jest nam potrzebna?
Rozgrzewka – jak sama nazwa wskazuje – podnosi temperaturę naszego ciała. Nasz organizm w normalnych warunkach (pomijając jakiekolwiek patologie i stany zapalne) funkcjonuje i wytwarza temperaturę 36,6 °C. Po poprawnie wykonanej rozgrzewce, temperatura ta wzrasta do 38-39°C .
Co nam to daje?
Zwiększa to przede wszystkim elastyczność naszych mięśni i ścięgien, dzięki czemu mogą one szybciej i efektywniej pracować, przy jednoczesnym zminimalizowaniu możliwości kontuzji. Jest to pierwsza podstawowa korzyść płynąca z rozgrzewki – ale nie jedyna. Duża część ludzi nie rozgrzewa się w obawie przed zmęczeniem, które może wystąpić przy przejściu do treningu właściwego – NIC BARDZIEJ MYLNEGO, jest wręcz odwrotnie.
Rozgrzewka PODNOSI i ZWIĘKSZA naszą WYDAJNOŚĆ mięśniową.
Nasz organizm dzięki rozgrzewce jest w stanie pracować efektywniej (wzrasta dynamiczność) i szybciej reagować na dostarczane mu bodźce, a co za tym idzie – szybciej przynosić nam oczekiwane rezultaty naszej ciężkiej pracy.
Dodatkową i równie atrakcyjną korzyścią jest fakt, iż dobrze wykonana rozgrzewka pobudza wydzielanie hormonów, dotlenia mózg i poprawia koordynację – dzięki czemu możemy wykonywać trening bardziej poprawnie technicznie.
To za mało? Nadal Cię nie przekonałam?
Rozgrzewka wpływa również na tempo naszego METABOLIZMU!
Ile czasu powinna trwać rozgrzewka?
Ta część treningu powinna zająć nam około i maksymalnie 20-25 minut, zależnie od naszych możliwości i etapu na jakim się aktualnie znajdujemy. Wejście w trening z aktualnego stanu wyjściowego organizmu powinno przebiegać płynnie. Intensywność rozgrzewki powinna być zwiększana stopniowo, wraz z czasem jej trwania.
Rozgrzewka sama w sobie również dzieli się na dwie części:
- Rozgrzewka dynamiczna
- Rozgrzewka statyczna
Rozgrzewka dynamiczna
Skupia się na ćwiczeniach aerobowych, ma na celu stopniowe podniesienie tętna i przygotowanie organizmu na jego wzrost – czyli do treningu właściwego. Powinniśmy się przy niej zacząć lekko pocić, ale nie ma być to żaden intensywny, czy nagły wysiłek. Powinna trwać od 7-10 minut.
Rozgrzewka statyczna
Są to ćwiczenia zwiększające ruchomość naszych stawów i rozciągające nasze mięśnie. Przywracają stawom stan ich naturalnej ruchomości i mięśniom oraz ścięgnom ich naturalnej długości. Ta część rozgrzewki powinna trwać od 10-15 minut.
Brak odpowiedniego wstępu do ćwiczeń naraża nas na wszelkiego rodzaju kontuzje. Żaden z naszych układów, począwszy od: kostnego, mięśniowego, oddechowego, krwionośnego, a skończywszy na nerwowym, nie jest przygotowany do treningu i nie będzie pracował efektywnie. Zmniejszona efektywność pracy spowalnia nasze wysiłki w dążeniu do celu i naraża nas na jeszcze większe oddalenie jego osiągnięcia w czasie. Jednym z kluczy do sukcesu na polu uzyskania wymarzonej sylwetki jest właśnie ona – ROZGRZEWKA.