Arnold Schwarzenegger aktywistą na rzecz weganizmu?

2285
Weganizm i Sport - Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger

  • Kulturysta
  • Mr. Universe
  • 7-krotny Mr. Olimpia
  • Aktor, producent
  • były Gubernator Stanu Kalifornia
  • Aktywista na rzecz wegetarianizmu i weganizmu

Arnolda Schwarzenegger’a nie trzeba przedstawiać, choć w ostatnich latach pokazał nieco inną stronę swojej osobowości i zadziwił nową postawą wiele osób na całym świecie. Szczególnie miłośników steków i piersi z kurczaka…

Światowej sławy kulturysta, który w swoim życiu zjadł tony mięsa, stał się twarzą głośnej kampanii Less Meat Less Heat (Mniej mięsa – Mniej Ciepła) nawołującej do zmniejszenia spożycia mięsa, w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i w trosce o środowisko naturalne. Przypomnijmy, że największym źródłem tworzenia takich gazów są hodowle bydła (z przeznaczeniem na mięso dla ludzi), które każdego roku wytwarzają większą ilość zanieczyszczeń niż cały światowy transport (sic!).

Dieta Schwarzenegger’a nie jest w 100% wegańska

To prawda, Arnold nie jest weganinem w pełnym znaczeniu tego słowa, ale zdecydowanie wspiera swoją działalnością taki styl życia. Jego dieta oparta jest głównie na produktach roślinnych, jak twierdzi sam aktor. Mięso spożywa ok 2 razy w tygodniu, ale za to ogromną wagę przywiązuje teraz do codziennego spożywania zielonych warzyw liściastych.

 

“Mniej mięsa, mniej ciepła – więcej życia!”
– mówi Schwarzenegger w słynnym spocie

 

Arnie całym sercem namawia wszystkich do redukcji a ostatecznie nawet do całkowitego zaprzestania spożycia mięsa. Zaleca stopniowe przechodzenie na bezmięsną dietę poprzez wprowadzenie na stałe do swojego trybu życia całkowicie “bezmięsnych dni” i w ten sposób stopniowe ograniczanie jego spożycia. W sieci słynne stały się już jego zdania:
“Powoli rzucam mięso i mogę wam powiedzieć, że czuję się fantastycznie!” oraz “Jeśli mówią ci żebyś jadł więcej mięsa by być silnym, nie wierz w to!”. W ostatnim czasie wziął również udział w filmie dokumentalnym poświęconym diecie roślinnej oraz połączeniu weganizmu i sportu – The Game Changers – wyprodukowanym m. in. przez słynnego reżysera i producenta filmowego, James’a Camerona (który przeszedł na weganizm).

Słynny Terminator podkreśla również kwestie zdrowotne związane z porzuceniem mięsa.

Również lekarze Arnolda zalecili odstawienie mięsa słynnemu kulturyście. Opłakane skutki wieloletniego spożywania takiego jedzenia były bowiem widoczne w wynikach badań, jak zauważa sam aktor.

Kontrowersje

Od razu po tym, jak w Internecie ukazał się spot i legenda kulturystyki zaczęła zachęcać do porzucenia mięsa, w sieci zawrzało. Wiele osób nazwało Arnolda hipokrytą, wypominając lata kariery przepełnione jedzeniem ogromnych ilości mięsa. Cóż, nie mając wiedzy trudno o autorefleksję. Może więc zastanowić się powinny te wszystkie osoby, które dzisiaj krytykują mając już dostęp do wiedzy niemal na wyciągnięcie ręki. Wiedzy, jakiej nie było jeszcze 20, 30, 40 lat temu…

PODZIEL SIĘ