Cellulit – nasz wróg

705
Cellulit - VeganSportpl

Cellulit – dlaczego my go mamy? Skąd się wziął? Jak sobie z nim radzić?

Cellulit – czym on w ogóle jest ?

 

Cellulit to zaburzenie rozmieszczenia tkanki tłuszczowej pod skórą. Powiększone adypocyty formują się w grudki powodując ucisk na naczynia krwionośne i limfatyczne w ich okolicy.  Występuje najczęściej w okolicach ud, pośladków, brzucha, rzadziej rąk oraz piersi. Im wyższy stopień zaawansowania problemu, tym staje się on bardziej widoczny i obszerny. Przypadłość ta dotyka częściej kobiet, ale występuje w mniejszym stopniu również u mężczyzn.

 

Wyróżniamy trzy rodzaje cellulitu:

  • Twardy – (charakteryzuje się suchą szorstką skórą z licznymi częstymi rozstępami) najczęściej spotykany u osób, u których waga pozostaje stała, bez drastycznych zmian przez dłuższy okres. Dotyczy on również młodych osób oraz osób mocno aktywnych fizycznie
  • Miękki – tłuszczowy (charakteryzuje się wiotkimi i słabymi mięśniami oraz skórą, a także występowaniem fałd, zgrubień oraz pojawiającej się opuchlizny) najczęściej spotykany u osób krąglejszych oraz mało aktywnych fizycznie
  • Wodny – (fałdy i obrzęki) są to zaburzenia przepływu limfy oraz krwi w naszym ciele, określane mianem choroby cywilizacyjnej – jest to cellulit, którego najłatwiej możemy się pozbyć

 

Przyczyny powstawania cellulitu są różne, jest to problem złożony i wiele czynników ma wpływ na stan naszego zdrowia. Jednym z nich jest nieodpowiednio dobrane jedzenie (szczególnie zawartość cukru w jedzeniu oraz ilość soli).  Kolejną przyczyną może być wysoko przetworzone pożywienie o wysokiej zawartości tłuszczów trans, konserwantów i barwników.

Kolejnym czynnikiem powstawania niechcianej „pomarańczowej skórki” są zaburzenia hormonalne. Tutaj problem jest jeszcze szerszy, niż mogło by nam się wydawać. Posiadaczki cellulitu powinny zwrócić szczególną uwagę na wykonanie badań hormonalnych w celu wykluczenia tej kwestii.

 

Pod lupę należy wziąć szczególnie:

– ilość estrogenu we krwi

– poziom progesteronu

– insuliny

– adrenaliny

– noradrenalniny

– hormony tarczycy

 

Jeśli obie powyższe kwestie mamy wykluczone, sprawdźmy, czy nie mamy problemów z krążeniem. Noszenie zbyt obcisłych ubrań (szczególnie spodni) sprzyja powstawaniu cellulitu. Jednak jeszcze jedną ważną sprawą odnośnie krążenia jest stan naszego kręgosłupa. Wszelakie skrzywienia kręgosłupa prowadzić mogą do zaburzeń krążenia w obrębie naszych nóg i pośladków.

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na stan naszego zdrowia są również używki. One również prowadzą do postawania cellulitu, oraz powodują przyspieszanie jego rozwoju. Szczególnie powinniśmy wyeliminować z naszego życia nadmierne ilości kawy, papierosy oraz alkohol.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na tryb naszego życia. Cellulit postawać może przez zbyt długie siedzenie, tabletki antykoncepcyjne, zbyt małe spożycie wody czy nawet, buty na obcasach!

 

Jak sobie radzić z cellulitem?

  • Zadbaj o odpowiednią ilość wypijanej wody (minimum 2 – 2.5 litra dziennie)
  • Pamiętaj, że spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego nasila powstawanie cellulitu
  • Zadbaj o zbilansowane, racjonalne odżywianie – należy ograniczyć lub wyeliminować spożycie cukrów i produktów wysoko przetworzonych
  • Wprowadź do swojej rutyny tygodniowej przynajmniej 3 dni treningowe (minimum 45 minut)
  • Zadbaj o odpowiednią ilość snu i ogranicz czynniki stresogenne
  • Dbaj o krążenie i jego poprawę w okolicach problematycznych (stosuj np. masaże, bańki, peelingi, luźniejszą odzież). Świetną alternatywą jest również rolowanie, które możemy wykonywać sami, na przeznaczonych do tego rolkach o różnej wielkości, grubości oraz strukturze wierzchniej (automasaż).
  • Wyeliminuj używki (w tym kawę)
  • Jeśli wykonujemy pracę, która wymaga od nas dość długiego siedzenia, raz na godzinę wstańmy na 5 minut , aby się przejść lub wykonać kilka skłonów i kilka przysiadów – a tym samym pobudzić krążenie.

 

O AUTORZE: Jagoda Feszczak – Wicemistrzyni Polski w Kulturystyce i Fitness 2018, Trener personalny Zobacz więcej
PODZIEL SIĘ