Gęstość kości i osteoporoza a trening siłowy kobiet

1032
Trening kobiet i gestosc kosci - VeganSport.pl

Badania prowadzone w kierunku zapobiegania, ale i leczenia osteoporozy wskazują, iż trening (zwłaszcza trening siłowy) wspomaga utrzymanie oraz budowę odpowiedniej gęstości kości.

Trening siłowy został wprowadzony u osób chorych oraz obciążonych genetycznie – wykazujących duże prawdopodobieństwo pojawienia się choroby, jako podstawowy element profilaktyczny w zachowaniu odpowiedniej gęstości kości.

Należy również wspomnieć, że zdrowie naszych kości jest składową wielu czynników – nie tylko treningu, ale również jakości naszego jedzenia. Kiedy w naszej krwi spada poziom pH, organizm zaczyna pobierać zmagazynowany w kościach wapń.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na zdrowie i gęstość kości kobiet jest cykl menstruacyjny.

Obniżony poziom estrogenów powoduje zaburzenia cyklu menstruacyjnego oraz zaburzenia procesów regeneracyjnych tkanki kostnej, a to skutkuje finalnie doprowadzeniem do przedwczesnej osteoporozy. Proces regeneracji kości u kobiet zachodzi najbardziej intensywnie do okresu menopauzy a później niestety spowalnia.

Ćwiczenia i regularny trening – są składową dbania o gęstość i zdrowie kości.

Potrafią one stymulować nasz organizm do mineralizacji i wytworzenia zdrowej tkanki kostnej, nawet przy już rozwiniętej i postępującej osteoporozie. Kości wykazują wysoce regeneracyjne zdolności, a nasza tkanka kostna jest nieustannie poddawana procesom regeneracyjnym. Przeciętnie tkanka kostna regeneruje się i odnawia całkowicie po upływie około 3-6 miesięcy.

Jak wygląda proces regeneracji i utrzymania gęstości kości?

Podczas ćwiczeń nasze kości poddawane są działaniom sił mechanicznych. Sam proces wpływu tych czynników na regenerację gęstości i jakości kości nie został do końca poznany, ale ma on związek ze stymulacją pracy osteoblastów w naszym organizmie ( wzmagają produkcję i odbudowę tkanki kostnej ). Pod wpływem pracy mięśni, wzbudzane są prądy piezoelektryczne, które stymulują tworzenie nowej tkanki kostnej. Przy chorobie układu kostnego, ćwiczenia potrafią zatrzymać, ale również i odwrócić szkody wywołane w organizmie.

Udowodniono, że u osób, które przez dłuższy czas przebywają w pozycjach odciążających szkielet (szczególnie nogi i kręgosłup), stan kości zacznie się gwałtownie pogarszać już po upływie kilku tygodni.

Wraz z wiekiem, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, wzrasta prawdopodobieństwo rozwoju osteoporozy – dlatego im szybciej zaczniemy ćwiczyć, tym lepiej.
Najlepszą formą aktywności fizycznej, przy problemach kostnych, są wszelkie ćwiczenia obciążające szczególnie dolne partie ciała i kości długie oraz szkielet, ale nie tylko. Najefektywniejszą formą ruchu będą ćwiczenia z krótkotrwałymi obciążeniami ( wykonywanymi dość energicznie ) – jednakże nie jest to wskazane u osób już chorych na osteoporozę.

Chcesz zachować gęstość kości i zdrowie? Zacznij ćwiczyć pamiętając o treningu siłowym, obciążającym mięśnie.

Wzmocnieniu szczególnie ulegają kości poddane obciążeniu i pracy mięśni, dlatego tak ważne jest, aby nasz trening obejmował rozwój całego ciała ( trening ogólnorozwojowy ). Jeśli nie jesteś osobą aktywną fizycznie – zacznij od ćwiczeń z ciężarem własnego ciała. Wysiłek powinien trwać minimum 30 minut średnio trzy razy w tygodniu, dodatkowo polecane są ćwiczenia aerobowe o tej samej częstotliwości treningowej.

 

O AUTORZE: Jagoda Feszczak – Zawodniczka sportów sylwetkowych, Trener personalny Zobacz więcej
PODZIEL SIĘ