Początki na siłowni – potęga osoby początkującej

376
Poczatki na silowni_VeganSport.pl

Czy wiesz, że aktywność fizyczna jest wskazana by mieć zdrowe i sprawne ciało oraz piękną sylwetkę? Czy dlatego zamierzasz wprowadzić do swojego życia więcej sportu?

Jeśli tak, wiem, że często wybierasz wiele dyscyplin bo chcesz się rozwijać wielopłaszczyznowo aż w pewnym momencie trafiasz na trening siłowy… Część osób przeraża jednak myśl, że mają rozpocząć trening siłowy od przysłowiowego zera… i wtedy często pojawiają się argumenty typu: „nie wiem co robić, nie umiem ćwiczyć, wstydzę się…”. Tak początkujący na siłowni bardzo często reagują w pierwszych tygodniach treningów.

Czy osoby początkujące na siłowni mają się czego wstydzić ? Czy to słuszna postawa?
Zdecydowanie nie!

Każdy kiedyś zaczynał i każdy popełniał początkowo wiele błędów podczas treningu. Przeważająca część klubowiczów doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Osoby średniozaawansowane i zaawansowane naprawdę wiedzą przez co przechodzisz i z pewnością nie oceniają Cię z góry, jeżeli widzą, że się starasz. Mało tego, z pewnością nawet chętnie Ci pomogą na drodze Twojego rozwoju sportowego wiedząc, że kiedyś mieli podobne problemy.

Wiadomo zatem, że nie jest wstydem zaczynać i być osobą początkującą, ale czemu w tytule zawarłem sformułowanie: „potęga osoby początkującej”?

Jakie plusy ma osoba początkująca na siłowni wobec osoby np. średniozaawansowanej?
Jak wiemy sport to zdrowie, ale też bardzo dobra forma rozwoju i spędzania wolnego czasu. Osoba początkująca na siłowni z pewnością będzie odnotowywać bardzo widoczne zmiany w sylwetce, sile, kondycji, i wiele więcej. Dla osoby początkującej wszystko jest nowe i praktycznie każda zmiana w treningu, każda metoda treningowa, dość szybko przyniesie widoczne efekty. Natomiast u osób na wyższym szczeblu zaawansowania ciało nie reaguje już tak gwałtownie i w tym sensie pozytywnie na trening a zmiany nie są już tak widoczne, przez co ciężej wytrwać w swojej sportowej pasji. Tym samym trening nie przynosi już takiej frajdy, jak na samym początku. Choć zdecydowanie trening powinien przecież być też dla nas przyjemnością.

Jako trener personalny spotykam się z różnymi reakcjami, gdy mówię komuś, że jest osobą początkującą na siłowni.

Są ludzie, którzy odbierają to dobrze i wiedzą jak wiele jeszcze ich czeka; cieszą się na myśl o swoim rozwoju sportowym. Natomiast innych demotywuje, gdy słyszą, że są początkującymi sportowcami w danej dyscyplinie i czują się z tym źle, wstydzą się i nie mają motywacji do działania.

Zupełnie niesłusznie, ponieważ nie ma absolutnie nic złego w byciu początkującym i szczerze… czasem sam nawet zazdroszczę osobom, które dopiero zaczynają swoją sportową przygodę.

W obecnych czasach mamy łatwy dostęp do wiedzy z zakresu treningu i odżywiania, jest wiele miejsc gdzie możemy trenować. Aktywność fizyczna może stać się bardzo dobrą formą spędzania czasu. Jeżeli dodamy do tego fakt, że nasze ciało reaguje bardzo dobrze na wszelkiego rodzaju elementy treningu, otrzymamy hobby, które możemy pielęgnować przez wiele lat.

Jako osoba z długim stażem czasem popadam w monotonię treningową i jak wspomniałem, czasami też chciałbym poczuć tę świeżość i ciekawość, jak kiedyś, gdy zaczynałem.

Zawodowy sportowiec też może być osobą początkującą na siłowni

Warto też wspomnieć, że nawet jeżeli jesteśmy sportowcami z długim stażem i stosunkowo zaawansowanymi w swojej dyscyplinie, to zaczynając praktykować inny sport, bardzo często może się okazać, że jesteśmy na tym polu początkującymi.

Dla przykładu: koszykarz, który doda do swoich treningów sesje treningu siłowego, w materii treningu z obciążeniem może być osobą początkującą i absolutnie nie powinien wstydzić się stwierdzenia, że dopiero stawia pierwsze kroki na siłowni i jest po prostu początkujący. Zmiany i progres będą tu bardzo wyraźne. Dodatkowo warto pomyśleć, jak dużo taki zawodnik może wynieść z prawidłowo zaplanowanego treningu siłowego i jak tego rodzaju aktywność może podnieść jego możliwości w sporcie docelowym. Ze względu na to, że trening siłowy ma bardzo wiele twarzy i właściwie prowadzony może wspierać rozwój w wielu innych dyscyplinach sportu.

Początki na siłowni? Pamiętaj o plusach i swojej przewadze!

Podsumowując, osoba początkująca na siłowni nie ma absolutnie powodów do wstydu i nie powinna się zniechęcać do treningów. Co więcej, należy zdawać sobie sprawę, że zareaguje ona naprawdę dobrze na najmniejszą zmianę w swoim trybie życia i będzie mogła notować stały, regularny progres, czyniąc ze sportu naprawdę ciekawe hobby i pasję na długie lata.

O AUTORZE: Radosław Zarzycki – Trener personalny, Kulturysta Zobacz więcej
PODZIEL SIĘ