Trening siłowy – zdrowie, czy zagrożenie dla zdrowia?

432
Trening silowy - VeganSport.pl

„Sport to zdrowie!” – to hasło bardzo dobrze znane. Praktycznie każdy zdaje sobie sprawę, że regularna aktywność fizyczna to bardzo dobra metoda prowadząca do zdrowego ciała oraz estetycznej sylwetki.

Wiele osób, gdy rozważa wprowadzenie dodatkowej aktywności fizycznej wybiera sporty takie jak: bieganie, jazda na rowerze, inne sporty o charakterze wytrzymałościowym oraz różnego rodzaju sporty zespołowe. Coraz popularniejsze stają się siłownie oraz kluby fitness. Jednak często rodzaj aktywności sprowadza się tu do biegania na bieżni, jazdy na rowerku stacjonarnym. Ewentualnie pojawia się trening oporowy – na maszynach dostępnych w siłowni.

Dlaczego? Uważa się bowiem, że trening siłowy oparty na wolnych ciężarach jest niezdrowy.

Poza tym niebezpieczny a co więcej, że nikomu nie są potrzebne wielkie, przerośnięte mięśnie. Wiele osób dochodzi do wniosku, że rozsądniej ze względu na zdrowie będzie zostać przy sportach wytrzymałościowych, czy ewentualnie treningu na maszynach. Czy takie myślenie jest właściwe?

Czy siłownia, trening oparty o wolne ciężary i ruchy wielostawowe, to tykająca bomba zegarowa i zagrożenie dla naszego zdrowia?

Zdecydowanie nie!
Prawdą jest natomiast, że wykonywanie złożonych ćwiczeń wielostawowych wymaga od nas nieco więcej zaangażowania. Często potrzebna może być też specjalistyczna pomoc trenerska, z której zdecydowanie warto korzystać. Po pierwsze, aby trening siłowy służył naszemu zdrowiu, ale również by ćwiczyć efektywnie i nie marnować swojego czasu.

Dodatkowo warto wspomnieć, że bieganie, jazda na rowerze oraz inne sporty wytrzymałościowe tylko pozornie wydają się proste i bezpieczne. W rzeczywistości również i w tych sportach jest naprawdę dużo elementów, jakie powinniśmy zoptymalizować, aby nie ucierpiało nasze zdrowie, czy aparat ruchu.

Jeżeli przez długi okres tego rodzaju aktywność będzie prowadzona w sposób niewłaściwy, nasze zdrowie – chociażby w kontekście kondycji stawów – może znacząco ucierpieć.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że często podczas takiej aktywności nie przygotowujemy naszego ciała do sytuacji, w których potrzebna jest umiejętność np. podniesienia jakiegoś przedmiotu z ziemi, przeniesienia skrzynki, czy też włożenia czegoś na wysoką półkę w szafie.

W życiu codziennym jednak, to często właśnie podczas takich – z pozoru codziennych i bezpiecznych – czynności dojść może do poważnej kontuzji.

Warto zatem oprócz pracy nad wytrzymałością pracować również nad silną, stabilną i sprawną sylwetką. Dlatego dobrym środkiem do osiągnięcia takiego celu będzie trening siłowy, gdzie poprzez regularne i progresywne obciążanie naszych mięśni i ścięgien będziemy je wzmacniać a tym samym, będą one bezpieczniej operować naszym aparatem ruchu.

Ktoś może powiedzieć: „Dobrze, wprowadzam więc trening siłowy i wybieram maszyny. Ruch będzie narzucony i kontrolowany przez maszynę oraz stosunkowo łatwy do wykonania. Pojawi się obciążenie, więc moje mięśnie i ścięgna będą wzmacniane – to chyba rozwiązanie idealne, czy tak?… „

Okazuje się, że niekoniecznie…

Maszyny zaprojektowane są tak, aby praca jaką wykonuje nasze ciało była bezpieczna i zdrowa dla typowej przeciętnej osoby. Wszelkiego rodzaju wzorce ruchowe, jakie narzuca nam maszyna, są dopasowane mniej lub bardziej do ogółu społeczeństwa.
Jednak każdy z nas jest inny – mamy inny wzrost, inną długość kończyn, inne proporcje sylwetki czy zakresy ruchu. To wszystko warunkuje, jak nasze ciało powinno wykonywać dany wzorzec ruchu taki jak przysiad, wyciskanie, wiosłowanie i wiele innych.
Długotrwały trening na maszynach – które narzucają nam sztuczny, nienaturalny tor ruchu – może prowadzić do przeciążeń, przykurczy oraz ograniczeń ruchowych poprzez pracę w nienaturalnym wzorcu.

Pogłębianie takich problemów nie tylko może wiązać się z ograniczeniami w mobilności, ale może prowadzić do naprawdę poważnej kontuzji. Dodatkowo przez to, że maszyny narzucają i kontrolują tor ruchu, np. mięśnie i struktury odpowiedzialne za stabilizację nie dostają odpowiedniego bodźca do rozwoju i wciąż podczas typowych, codziennych czynności coś nam może „strzyknąć” lub „przeskoczyć”. Dlaczego?
Dlatego, że w takiej codziennej sytuacji nie wykonujemy ruchu na maszynie a bazujemy na naszym szkielecie, który nauczył się pracować tylko z maszyną…

Ćwiczenia wielostawowe oparte na naturalnych wzorcach ruchowych, to najskuteczniejsza metoda pracy nad zdrowiem naszego aparatu ruchu.

Ćwiczenia wielostawowe oparte na naturalnych wzorcach ruchowych – jak przysiady, martwe ciągi, wiosłowanie, przyciąganie, czy wyciskania i wiele innych – to najskuteczniejsza metoda pracy nad zdrowiem naszego aparatu ruchu.
Jest tak dlatego, ponieważ ciało pracuje wtedy tak jak może i jak powinno pracować, zamiast rozwijać się w sztucznym i nienaturalnym zakresie ruchu. Dzięki temu możemy stopniowo wzmacniać nasze stawy, mięśnie i ścięgna.

Dodatkowo dochodzi kwestia tego, że nasz rozwój w kontekście treningu siłowego jest łatwiej kontrolować, niż tylko podczas aktywności wytrzymałościowej. Mamy zdecydowanie więcej możliwości, aby ocenić progres – dzięki czemu wiemy czy idziemy do przodu, czy stoimy w miejscu. Jednak temat tego, jak kontrolować postępy w treningu siłowym omówimy sobie innym razem.

Na dziś to tyle. Jeżeli chcesz zacząć ćwiczyć by poprawić swoje zdrowie pamiętaj, że trening siłowy może być naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki za uwagę i do następnego razu!

 

O AUTORZE: Radosław Zarzycki – Trener personalny, Kulturysta Zobacz więcej